Zapisy na wizyty odbywają się poprzez kalendarz elektroniczny online -
UL. BOLESŁAWICKA 33, WARSZAWA

Badanie ginekologiczne

Jesteś tutaj

Badanie ginekologiczne służy stwierdzeniu, czy nie ma nieprawidłowości w zakresie budowy narządu rodnego i ma następujący przebieg:

  1. Ocena narządów płciowych zewnętrznych- oglądamy wzgórek łonowy, wargi sromowe większe, mniejsze, przedsionek pochwy, okolicę krocza, okolice odbytu aby ocenić czy nie występują tam guzki, brodawki, kłykciny ( zmiany wywołane wirusem HPV ), zmiany zabarwienia, zmiany zapalne.
  2. Badanie we wzierniku- do pochwy zakładany jest wziernik-plastikowe jednorazowe narzędzie z przezroczystymi ściankami- który po rozchyleniu ścian pochwy umożliwia ocenę jej ścian, ocenę wydzieliny pochwowej a przede wszystkim służy uwidocznieniu powierzchni szyjki macicy. Pozwala to w kolejnym etapie na pobranie szczoteczką cytologiczną wymazu komórkowego z szyjki macicy- popularnie nazywanego po prostu cytologią i przygotowanie preparatu do badania pod mikroskopem- badanie to jest wykonywane w profilaktyce raka szyjki macicy.
  3. Badanie dwuręczne zestawione- po wyjęciu wziernika jego miejsce zajmują palce lekarza, druga dłoń znajduje się na podbrzuszu pacjentki i w ten sposób lekarz ocenia położenie, wielkość, konsystencję i ruchomość macicy i przydatków (przydatki to  jajnik i  jajowód, leżące po obu stronach macicy )W tym badaniu możemy stwierdzić np. powiększony trzon macicy związany z ciążą  lub jeśli wykluczamy ciążę to może to być powiększenie macicy związane z najczęstszym łagodnym guzem trzonu macicy czyli mięśniakiem, występującym pojedynczo lub w większej liczbie.

UWAGA- badanie ginekologiczne ułatwia pusty pęcherz moczowy pacjentki, w przeciwnym razie wypełniony pęcherz pełni funkcję poduszki odpychającej macice ku tyłowi, utrudnia prawidłową ocenę narządu rodnego, dodatkowo takie badanie sprawia ból pacjentce.